Get a site

از دیر باز استفاده از لباسکار مناسب در محیط و شرایط آب و هوایی گرم یکی از دغدغه های مهم نیروی کار بوده است. با در نظر گرفتن اینکه لباسکار با هر مدل یا جنسی که داشته باشد ، اثری در کاهش دمای محیط ندارد ، منظور از لباس کار مناسب ، لباسی می باشد که به افزایش دمای محیطی کمکی نکند. همانطور می دانید علارغم سرما که شما می توانید با افزایش لباس تا حد زیادی بر آن غلبه کنید ، اما این قضیه در فصل گرما با کاهش لباس همانند فصل سرما عمل نمی کند. مدل لباس و البته جنس بکار رفته در لباسکار از فاکتور های مهم در این فصل می باشد. اهمیت به تهیه لباسکار مناسب در این فصل از سال ، می تواند ارتباط مستقیمی با جلوگیری از کاهش رادمان کار و البته روحیه هر فرد داشته باشد.

در ابتدا از مدل لباسکار صحبت میکنیم که چه طرحی از لباسکار مخصوص فصل گرما می باشد. به نظر بنده بهترین لباسکار برای هر فرد در فصل تابستان میتواند لباس کار دوبنده با تی شرت باشد. این مدل از لباسکار همانند شلوار کار بوده با این تفاوت که قسمتی از جلو و پشت بالاتنه را نیز پوشش می دهد. صرفه نفر از جنس این دوبنده که می تواند دوبنده با پارچه کجراه ، دوبنده با پارچه لی و حتی پارچه کتان باشد ، هیچ تعرق اضافی را برای بدن تحمیل نمی کند. اشاره به این نکته لازم است که خرید لباسکار با درصد کمتر پلی استر می تواند نقش کلیدی و مثبتی ایفا کند.

همان طور که می دانید بیشترین تعرق انجام گرفته در بدن در قسمت بالایی یا همان بالا تنه می باشد که نوع پوشش این قسمت از بدن بسیار مهم می باشد. به طور معمول استفاده از لباسکارهای دوتیکه ( کاپشن و شلوار ) و لباسکار یکسره ( بیلرسوت ) هر چقدر هم پارچه آن نازک و نخی باشد به دلیل داشتن زیپ در وسط لباس توصیه نمی شود. اما لباس کار هایی که برای بستن آن از دکمه استفاده شده باشد مانند انواع روپوش کارگاهی و انواع تی شرت نخی و جودون می تواند عملکرد بهتری به نسبت سایر لباسکارها در فصل گرما داشته باشد. این گونه از لباس کارها بدلیل داشتن فضای مناسب بین هر دو دکمه جلوی لباس برای روپوش کارگاهی و محفظه های موجود در پارچه تیشرت های نخی و جودون موجب افزایش گردش هوا و کاهش تعرق بدن شده ، که نقش موثری در ایجاد شرایط مطلوب برای هر نیروی کاری فراهم می سازد. همچنین می توانید جلوگیری از آفتاب سوختگی ، از تی شرت آستین بلند استفاده نمایید.

بعد از انتخاب مدل مناسب لباس ، نوبت به جنس پارچه لباسکار می رسد. همانطور که در مطالب بالا بر کم بودن مقدار پلی استر بکار رفته در لباس کار تاکید داشتیم ، هر چقدر که لباس انتخابی ما از درصد نخ بیشتری برخوردار باشه ، به گردش هوای بیشتر جهت کنترل دمای بدن کمک بسزایی می کند. چرا که وجود بیش از اندازه پلی استر در الیاف پارچه لباس کار ، موجب کاهش گردش هوا که این امر سبب تعرق بالای بدن و در نتیجه ایجاد بوی ناخوشایند و خستگی زود هنگام فرد شود. همچنین مصرف آب زیاد در این فصل به دلیل کاهش تعرق نیز مهم و توصیه می شود.

رنگ لباس کار نیز همانند مطالب گفته شده نیز به خودی خود تاثیر شایانی در جذب و عدم جذب گرما ایفا می کند که استفاده ار رنگ های روشن مانند رنگ سفید ، طوسی روشن یا استخوانی و آبی آسمانی در این فصل از گرما توصیه می شود.

آیا از خود پرسیده ایم علت این همه تنوع در رنگبندی لباس کار چیست ؟ چگونه انتخاب رنگ مناسب یک لباس کار می تواند به طول عمر آن بیافزاید ؟ ارتباط بین رنگ لباس کار و افزایش راندمان تولید چیست ؟ در ادامه مطلب ، سوالات  مطرح شده را مورد بررسی بیشتر قرار می دهیم.

آیا از خود پرسیده ایم علت این همه تنوع در رنگبندی لباس کار چیست  ؟

در جواب این سوال می توان گفت ، با گذشته زمان و پیشرفت چشمگیر صنعت و البته با توجه به نیاز امروزه جامعه ، فعالیت شغلی افراد نسبت به قبل تخصصی تر شده که به وجود آوردن هزاران شغل جدید که در گذشته نبوده ، منجر شده است. متفاوت بودن شرایط کار ، شرایط آب و هوایی محل فعالیت ارتباط مستقیمی با رنگ لباس کار دارد. در واقع تنوع در رنگ بندی لباس کار این امکان را به طرف می دهد که تا حد بسیاری بر سختی های محیطی و جوی غلبه کند و به آسان کردن فعالیت کمک بسزایی بکند.

چگونه انتخاب رنگ مناسب یک لباس کار می تواند به طول عمر آن بیافزاید ؟

شاید در نگاه اول ارتباط مستقیمی بین رنگ مناسب لباس کار با طول عمر آن نباشد ولی با کمی دقت بیشتر در این قضیه متوجه می شویم که اگر رنگ لباس انتخابی با شرایط محیطی ( اشاره به رنگ آلودگی محیط کار که سبب  ایجاد لکه روشن یا تیره شود ) همخوانی نداشته باشد و تمامی آثار آلودگی به راحتی بر روی لباس کار نمایان شود ، که در بیشتر موارد این لکه ها با شستشو از بین نمی روند ،  علارغم از سبب از بین رفتن طرج لباسکار می شود ، فرد را موجاب به خرید دوباره لباس کار قبل از اتمام عمر مفید آن می کند که ممکن است توجیه اقتصادی نداشته باشد. اما در صورت همخانی لباسکار با محیط کار یا عبارت دیگر هم رنگی لباس با آلودگی محیطی ، حتی اگر شستشوی لباس نتواند بر از بین بردن آن تاثیری بگذارد ، مشکلی برای ضاهر لباس کار پیش نمی آید.

ارتباط بین رنگ لباس کار و افزایش راندمان کار چیست ؟

همانند مطلب بالا ممکن است متوجه ارتباط بین این دو نشویم ، اما در کشور های صنعتی برتر جهان ، انتخاب رنگ لباس کار بسیار مهم و نقش آن را در افزایش راندمان کار ، کاهش خستگی نیروی کار در ساعات کاری کلیدی می دانند. استفاده از رنگ های شاد در لباسکار ، تاثیر مثبت بر روحیه افراد نیز دارد.

کلیک کنید!

جهت دریافت مشاوره برای انتخاب رنگ لباس کار خود با شماره 66754811-021 تماس حاصل فرمایید.